Plesňové ochorenia

Huby sú v našom životnom prostredí veľmi rozšírené. V prírode sa nachádzajú v pôde, vode, ako aj na rastlinách a živočíchoch.

Mykotické infekcie kože sa nazývajú dermatomykózy a patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia. Postihujú približne 25% populácie. Predpokladom pre vznik väčšiny infekcií je porušenie imunitnej odpovede postihnutej osoby, ako aj narušená rovnováhe prirodzenej kožnej mikroflóry. Tieto zmeny môžu mať viacero príčin.

Keď hubovité mikroorganizmy natrafia na takéto priaznivé podmienky, nič nestojí v ceste ich šíreniu. Od typu huby závisí hĺbka, do ktorej môže preniknúť cez neporušený povrch kože. Niektoré huby nachádzajú optimálne podmienky len priamo v zrohovatenej vrstve kože alebo vo vlasoch či nechtoch, pretože uprednostňujú tkanivá obsahujúce keratín.

Ak je obranná funkcia imunitného systému neporušená, plesne alebo iné typy hubovitých mikroorganizmov, nie sú schopné preniknúť do vnútra živých buniek. Niektoré plesne sú schopné postupovať zvonka cez viaceré vrstvy pokožky aj k hlbšie uloženým oblastiam.  Otvorené poranenia uľahčujú prienik do hlbšie uložených vrstiev kože. Zvyčajným výsledkom invázie plesní alebo iných hubovitých mikroorganizmov je následná zápalová reakcia.

Osobná hygiena hrá dôležitú úlohu nielen v prevencii, ale aj v úspešnej liečbe mykotických (hubovitých) infekcií. Hubovité mikroorganizmy (plesne, kvasinky, dermatofyty) sú parazity, ktoré využijú každú príležitosť na rozmnoženie. Nedostatok hygieny vedie k ideálnym rastovým podmienkam pre hubovité mikroorganizmy. Na druhej strane, prehnaná hygiena, a to najmä používanie alkalických mydiel, znižuje hodnotu pH kože a tým tiež môže uľahčovať prienik hubovitých mikroorganizmov do kože.

Starostlivosť o pokožku prispôsobte svojmu typu pokožky. Vyvarujte sa tomu, aby vaša pokožka bola príliš suchá, pretože sa stane krehkou a popraská. Elasticitu vašej kože udržia špeciálne ošetrovacie prípravky ako urea, kyselina mliečna, olej z pšeničných klíčkov a pod. Pri nadmernom potení dbajte na dostatočnú cirkuláciu vzduchu popri koži, ktorá zabráni nadmernej tvorbe vlhkosti. Uprednostňujte voľné oblečenie priepustné pre vzduch, ktoré umožní vašej koži dýchať. Nosenie syntetického oblečenia spôsobuje nadmerné potenie, a tým uľahčuje vznik mykotických infekcií. Vysoké riziko infekcie existuje v rodinách, v ktorých jednotliví členovia používajú spoločné uteráky.

Niektorí ľudia si pleseň na nohách ani nevšimnú a neliečia ju. Dôsledkom je potom rozšírenie patogénov v plaveckých bazénoch, hotelových izbách a na ďalších verejných miestach. Prevenciou prenosu infekcie je nechodiť po mokrých a vlhkých verejných miestach bez primeranej obuvi, dôkladne si osušiť nohy po kúpaní, obzvlášť medzi prstami. Denne si meňte ponožky a obmieňajte topánky. Pri nákupe si vyberajte topánky, ktoré vás nikde netlačia a sú priedušné. Pokiaľ niektorý z členov rodiny má pleseň na nohách, vyvarujte sa chodeniu bez obuvi aj doma, nepožičiavajte si vzájomne obuv. Včasné vyšetrenie a liečba pomôže zastaviť šírenie plesnového ochorenia vo vašom okolí.