Mykóza a plesňové ochorenia

Huby sú v našom životnom prostredí veľmi rozšírené. V prírode sa nachádzajú v pôde, vode, ako aj na rastlinách a živočíchoch.

Mykotické infekcie kože sa nazývajú dermatomykózy a patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia. Postihujú približne 25-30% populácie. Predpokladom pre vznik väčšiny infekcií je porušenie imunitnej odpovede postihnutej osoby, ako aj narušená rovnováhe prirodzenej kožnej mikroflóry. Tieto zmeny môžu mať viacero príčin. Keď hubovité mikroorganizmy natrafia na takéto priaznivé podmienky, nič nestojí v ceste ich šíreniu. Od typu vyvolávateľa závisí hĺbka, do ktorej môže preniknúť cez neporušený povrch kože. Niektoré mykotické hubové elementy nachádzajú optimálne podmienky len priamo v zrohovatenej vrstve kože alebo vo vlasoch či nechtoch, pretože uprednostňujú tkanivá obsahujúce keratín.

Ak je obranná funkcia imunitného systému neporušená, plesne alebo iné typy hubovitých mikroorganizmov, nie sú schopné preniknúť do vnútra živých buniek. Niektoré plesne sú schopné postupovať zvonka cez viaceré vrstvy pokožky aj k hlbšie uloženým oblastiam.  Otvorené poranenia uľahčujú prienik do hlbšie uložených vrstiev kože. Zvyčajným výsledkom invázie plesní alebo iných hubovitých mikroorganizmov je následná zápalová reakcia.

Osobná hygiena hrá dôležitú úlohu nielen v prevencii, ale aj v úspešnej liečbe mykotických (hubovitých) infekcií. Hubovité mikroorganizmy (plesne, kvasinky, dermatofyty) sú parazity, ktoré využijú každú príležitosť na rozmnoženie. Nedostatok hygieny vedie k ideálnym rastovým podmienkam. Na druhej strane, prehnaná hygiena, a to najmä používanie alkalických mydiel, znižuje hodnotu pH kože, a tým tiež môže uľahčovať prienik hubovitých mikroorganizmov do kože.

Starostlivosť o pokožku prispôsobte svojmu typu pokožky. Vyvarujte sa tomu, aby vaša pokožka bola príliš suchá, pretože sa stane krehkou a popraská. Elasticitu vašej kože udržia špeciálne ošetrovacie prípravky ako urea, kyselina mliečna, olej z pšeničných klíčkov a pod. Pri nadmernom potení dbajte na dostatočnú cirkuláciu vzduchu popri koži, ktorá zabráni nadmernej tvorbe vlhkosti. Uprednostňujte voľné oblečenie z prírodných materiálov priepustné pre vzduch, ktoré umožní vašej koži dýchať. Nosenie syntetického oblečenia spôsobuje nadmerné potenie,  tým uľahčuje vznik mykotických infekcií. Vysoké riziko infekcie existuje v rodinách, v ktorých jednotliví členovia používajú spoločné uteráky.

Niektorí ľudia si pleseň na nohách ani nevšimnú a neliečia ju. Dôsledkom je potom rozšírenie patogénov v plaveckých bazénoch, hotelových izbách a na ďalších verejných miestach. Prevenciou prenosu infekcie je nechodiť po mokrých a vlhkých verejných miestach bez primeranej obuvi, dôkladne si osušiť nohy po kúpaní, obzvlášť medzi prstami. Denne si meňte ponožky a obmieňajte topánky. Pri nákupe si vyberajte topánky, ktoré vás nikde netlačia a sú priedušné. Pokiaľ niektorý z členov rodiny má pleseň na nohách, vyvarujte sa chodeniu bez obuvi aj doma, nepožičiavajte si vzájomne obuv. Včasné vyšetrenie a liečba pomôže zastaviť šírenie plesnového ochorenia vo vašom okolí. Pri farebných zmenách nechtových platničiek na rukách alebo nohách, hrubnutí, drobení alebo neprimeranému zápachu treba vyhľadať odbornú pomoc. 

Liečba spočíva v aplikácii lokálnych prípravkov s antimykotickým účinkom ( natamycin, klotrimazol, ciclopiroxolamin, nystatin a pod.), velmi jednoduchým prostriedkom na zmiernenie prejavov mykozy je použitie roztoku octu ( vínny v pomere 1dcl octu do 1 l. teplej vody, alebo jablčný 1dcl octu do 5 dcl vody, kúpeľ chodidiel po sprchovaní a umytí syndetom na 5 min. 2-3xtýždenne. Pri závažnom  postihnutí nechtových platničiek je potrebné nasadenie celkovej liečby vo forme tabliet, ktoré sa úžívajú až 3-4 mesiace. celý liečebný proces je pomerne zdĺhavý a umerný postihnutiu nechtov a kože, v niektorých prípadoch môže trvať niekoľko meiacov. 

Dobré rady nad zlato: nikdy nenoste cudziu obuv a papuče,  na pranie ponožiek používajte špeciálne pracie prípravky s dezinfekčných účinkom alebo do posledného plákania nalejte 0,2dcl octu.

Nenavštevujte necertifikované pedikerske služby, pri ošetrovaní dochádza k častému prenosu a infikovaniu do zdravých častí nechtov a kože

Ak máte ochorenie a liečite sa, používajte na utieranie najlepšie jednorázové kuch. utierky, uteráky po použití treba vyvariť na 90stC.