Atopický ekzém

Atopický ekzém je jednou z častých ochorení kože.  Vznik ekzému  je do značnej miery podmienený dedičnosťou a pri jeho vývoji sa uplatňujú predovšetkým dva faktory – funkčná porucha v štruktúre kože a zvýšená vnímavosť na vonkajšie a vnútorné vplyvy. V koži pacientov s atopickým ekzémom je nedostatok ochranných látok, ktoré sú dôležité pre udržiavanie ochrannej bariéry kože ( natural moisturising factor) proti pôsobeniu látok z vonkajšieho prostredia. Ako atopia sa označuje geneticky podmienená predispozícia k vývoju precitlivenosti (alergie) na rôzne alergény .

Medzi najčastejšie faktory vonkajšieho prostredia provokujúce vývoj ekzémových prejavov patria vzduchom šírené alergény (roztoče, pele, vzdušné plesne, prach, látky zvieracieho pôvodu- srsť a pod.) ,  potravinové alergény (napr. vajíčka, citrusové plody, kakao, orechy, mak, kravské mlieko), ktoré sa do kože dostanú krvným obehom z čreva. Ekzémové prejavy môžu výrazne zhoršovať aj rôzne fyzikálne podnety, vedúce k nealergickému uvoľneniu zápalových látok v koži (mechanické dráždenie, napríklad vlneným oblečením, prehriatie organizmu) a psychické vplyvy.

Ochorenie sa zvyčajne prejaví už v prvých mesiacoch života, ale prvé príznaky sa môžu objaviť aj neskôr či v dospelosti . Vo väčšine prípadov sa intenzita ťažkostí s vekom zmierňuje, po 15. roku života klinické prejavy u väčšiny pacientov ustupujú, môžu však pretrvávať až do dospelosti. Priebeh atopickej dermatitídy je chronický, charakteristický striedaním období výrazných ťažkostí s obdobiami relatívneho pokoja a zlepšenia. Lokalizácia ekzémových prejavov sa typicky mení s vekom. U dojčiat býva zápal prítomný najčastejšie na koži líc, u väčších detí postihuje najmä oblasti zhybov končatín (lakťové a zákolenné jamky) a u dospelých čelo, ruky, predkolenia alebo celé telo.

V súčasnosti existuje veľmi účinná a komplexná liečba tohto ochorenia, celková a lokálna. Najčastejšie v liečbe kombinujeme  lieky tzv. antihistaminiká na potlačenie prejavov ekzému a výrazného svrbenia, lokálnu terapiu - základom je antibakteriálna a protizápalová liečba, lokálne imunomodulátory, v ťažších prípadoch máme k dispozícii liečbu tzv. Jak kinázovými prípravkami, ktoré dokážu rýchlo a cielene uzdraviť prejavy na koži a úplne potlačiť nepríjemné pocity svrbenia. V ďalšej liečbe sa môžu podávať celkové antibiotiká. Základom  celoročnej starostlivosti je používanie vhodných emoliencii- tzv. prípravkov na premastenie pokožky a udržiavanie dostatočnej kožnej hydratácie a vlhkosti. Používanie prípravkov a mydiel určených pre atopickú suchú kožu by malo byť  bez parfémov, parabénov a s minimálnym obsahom konzervancií, nepoužívať aviváže na spodné prádlo a vyvarovať sa noseniu prádla zo syntetických, čiernych, tmavých, nesavých , nepraných materialov.

U detí a dojčiat je veľmi dôležitá strava s minimalizáciou príjmu alergénov - obmedzenie tropického ovocia, čokolády, farbených nápojov a cukríkov, orechov, pikantných a dráždivých jedál, korenín. Dôležité je upraviť domáce prostredie - používať antialergické lôžkoviny, nahradiť výrobky z peria ( vankúše, paplóny),  plyšové hračky, kvety a predmety na ktoré sadá prach ( záclony, závesy, deky...), nevhodná je tiež prítomnosť niektorých typov zvieratiek chovaných doma, napr. hlodavce  zajace, škrečky, morské prasiatka).